Ben Kimim?

cenk-yuksel

Cenk Yüksel

Cenk Yüksel 1980 doğumlu olan sanatçı, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi ve İstanbul Üniversitesi Opera Şan bölümü mezunudur. Dünya üzerinde on milyonda bir bulunan counter tenor sese sahip olması sebebiyle, İstanbul Üniversitesi’nde counter tenor olarak eğitim almaya hak kazanmış ve tanınmasıyla birlikte Türkiye’nin ilk counter tenor ses sanatçısı olmuştur. Haliç Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamış olan Yüksel, profesyonel sanat hayatı devam ederken, bir yandan da Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak akademik kariyerini sürdürmektedir.

Müzik kariyerine çok küçük yaşlarda korist ve solist olarak başlayan Yüksel, konservatuar eğitimini aldığı dönemlerde İstanbul Devlet ve Opera Balesi’nde bir süre sözleşmeli sanatçı olarak çalışmıştır.

Tarkan Tevetoğlu’nun uzun yıllar back vokalistliğini yapan Cenk Yüksel, 2009 yılında çıkarmış olduğu Vura Vura albümü sonrasında 2012 senesinde hayata geçirdiği Yeşilçam Şarkıları projesini 8 sezon sürdürmüş, yurtiçi ve yurtdışında pek çok kez sahne almıştır. Uzun yıllardır albüm çalışmalarının haricinde müzikaller ve tiyatrolarda da rol alan sanatçının Temmuz 2021 döneminde Destek Yayınları’ndan Nefes, Ses, Hareket ve Kutsal dönüşüm isimli kişisel gelişim kitabı çıkmış ve kısa süre içerisinde çok satanlar listesine girmiştir.

Cenk Yüksel aynı zamanda uzun yıllardır resim sanatıyla da ilgilenmektedir. Farklı tekniklerle deneysel dokular, formlar ve figür soyutlamaları üzerine çalışmaktadır. Ve son dönemlerde toplumsal birtakım konulara parmak basan ve her sezon farklı bir tematik ile özdeşlesen, sesi, resmi, hikâyeyi ve dijitali bir arayan getiren Sesim Resim adlı projesiyle dikkatleri üzerine çeken farkındalık çalışmalarına devam etmektedir.