Proje Hakkında

Sesi, resmi, hikayeyi ve dijitali bir araya getirerek katılımcılara multi-disipliner, interaktif ve benzersiz bir deneyim yaşatan, “Sesim Resim” sergisi, AVM yönetimi alanında sektöründe lider konumda bulunan ECE Türkiye’nin ana sponsorluğunda, “Eğitimde Fırsat Eşitliği” teması ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) yararına gerçekleştiriliyor. “Tüm çocukların eğitim hakkı vardır ve eğitim, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, bazı çocukların sahip olabileceği tek güç, tek fırsattır” ilkesi ile kurulan derneğin verdiği nitelikli eğitim desteğiyle dünün çocukları, bugünün doktor, mühendis, öğretmen, sporcu, avukat, sanatçı ve eğitim gönüllüleri oldular. Geçtiğimiz sezon toplumsal cinsiyet eşitliği teması ile büyük ilgi ve beğeni toplayan Sesim Resim sergisinin eğitime destek vermeyi amaçlayan ikinci bacağında sanatçı Cenk Yüksel, kendi deyimiyle “tırtıldan kelebeğe dönüşüm” olarak imgelediği bu hikayeleri tüm sadeliği ve canlılığıyla resme dökerek gündeme getiriyor.

“Bir çocuk değişir, Türkiye gelişir” diyerek ilköğrenim çağındaki çocukların çağdaş ve evrensel değerlerle Cumhuriyetin temel ilkelerine sahip, donanımlı bireyler olarak yetişmeleri için nitelikli eğitim desteği veren TEGV, çocuklara gelecek için umut, güç ve ilham vermeyi, hayatta mucizelerin olabileceğine onları inandırmayı hedefliyor.

Olabilir mi? Olabilir.

Sesim Resim projesi kapsamında TEGV’den yolu geçmiş kişilerin hikayeleri, projenin sahibi sanatçı Cenk Yüksel tarafından resmediliyor ve ünlü isimler tarafından seslendiriliyor. Projenin konsepti ile uyumlu olarak resimlerin yanına eklenecek QR kodları sayesinde misafirler, resimlerin birbirinden özel ve duygu dolu hikayelerini dinleme ve hikaye sahiplerinin dünyasına yolculuk etme imkanı buluyor. Eğitimde fırsat eşitliği temasıyla hayat bulan sergide resimlerin hikayeleri, Sunay Akın, Ceyda Düvenci, Cem Davran, Yetkin Dikinciler, Emre Kınay, Arif Pişkin, Ziynet Sali, Umut Oğuz, Eda Erdem, Zeyno Eracar gibi isimler tarafından seslendiriliyor.

Sergi, projenin ana sponsoru olan ECE Türkiye tarafından yönetilmekte olan 4 ildeki 7 büyük alışveriş merkezinde Mayıs ayında başlayıp 16 Aralık 2022 tarihine kadar devam edecek. Ayrıca serginin gerçekleşeceği her AVM’de sanatçı Cenk Yüksel’in ve diğer ünlü konukların da katılımıyla söyleşi ve etkinlikler düzenlenecek.

Projeden elde edilecek gelirle TEGV’e destek verilmesi ve eğitime katkı sağlanması amaçlanıyor.

ECE Türkiye

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) yararına hayata geçirilen, sanatçı Cenk Yüksel’in Sesim Resim sergisinin ana sponsoru olarak toplumdan aldığımızı topluma geri vermek amacıyla gerçekleştirdiğimiz projelere bir yenisini eklemenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Eğitimin, bireyin ve toplumun gelişimine yapılan en önemli yatırım olduğuna; özellikle temel eğitimin çağdaş dünyaya ve kalkınmaya açılan kapı olduğuna inanıyoruz. Sanatın farkındalık yaratan, duyguları harekete geçiren ve ilham veren gücünü de kapsaması sebebiyle bu çok yönlü ve sıra dışı projede yer almak, çocuklarımızın hayatına ufak da olsa bir katkı sağlamak bizim için çok kıymetli.

“Bir çocuk değişir, Türkiye gelişir” diyerek eğitimde fırsat eşitliği için özveriyle çalışan TEGV yetkililerine ve tüm eğitim gönüllülerine, Sesim Resim projesinin sahibi sevgili Cenk Yüksel’e, ilham veren hikayelerini bizlerle paylaşarak geleceğe umutla bakmamızı sağlayan TEGV çocuklarına, projeye sesleriyle destek veren çok değerli sanatçılarımıza, bu özel projenin hayata geçmesini sağlayan organizasyon firması DB Positive’e, projede yer alan alışveriş merkezlerimize ve yatırımcılarımıza gönülden teşekkür ediyoruz.

“Hayatta mucizeler olur” diyerek çıktığımız bu yolda, Sesim Resim projesinin büyük başarı kazanmasını ve çocuklarımızın hayatına umduğumuzdan da fazla katkı sağlamasını diliyoruz.

ECE Türkiye Eş Genel Müdürleri
Semet Yolaç Canlıel – Nuri Şapkacı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), başta ülkesinin ve dünyanın geleceği için bir eğitim gönüllüsü olarak yola çıkan Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimiyle devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak amacıyla 23 Ocak 1995 tarihinde kuruldu.

Kurulduğu günden bu yana “Bir çocuk değişir, Türkiye gelişir” diyerek ilköğretim çağındaki çocuklara okul dışı eğitim desteği vermeye odaklanan TEGV, yıllar içerisinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıflardan biri olarak tanındı. Bugüne kadar 3 milyona yakın çocuğa, 90 bin gönüllüsü ile nitelikli eğitim desteği sağlayan TEGV, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile olan iş birliği protokolü kapsamında Türkiye genelinde, 24 ilde kendisine ait 8 Eğitim Parkı, 29 Öğrenim Birimi , 18 Ateşböceği Öğrenim Birimi’yle ve uzaktan eğitim programlarıyla çocuklara çağdaş bir misyon ve vizyonla eğitim desteği vermeye devam ediyor.

Vakfımıza destek vermek amacıyla hazırlanan Sesim Resim projesini hayata geçiren Sevgili Cenk Yüksel’e, projenin ana sponsoru olan ECE Türkiye’ye ve bu güzel projenin hayata geçmesini sağlayan DB Positive’ye çocuklarımız adına teşekkür ediyoruz.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Seslendirenler

Arif Pişkin (Oyuncu)
Cem Davran (Oyuncu)
Ceyda Düvenci (Oyuncu, Sunucu, Yazar, Girişimci)
Eda Erdem (Milli Voleybolcu)
Emre Kınay (Oyuncu)
Sunay Akın (Şair, Yazar, Konuşmacı)
Umut Oğuz (Oyuncu)
Yetkin Dikinciler (Oyuncu)
Zeyno Eracar (Oyuncu)
Ziynet Sali (Ses Sanatçısı)